duminică, 9 februarie 2014

Preoţii oraşului Tecuci la 1936

Protoiereu Anton Lucian, parohia “Sf. Voievozi”, licenţiat în Teologie, Litere şi Filosofie, născut la 1899, com. Stânca-Sculeni, jud. Iaşi; preot la 1 februarie 1927; numit protoiereu la 1 septembrie 1934.
Preot-ajutător D. Budescu, pensioner.
Iconom Gr. Tudose, parohia “Adormirea Maicii Domnului”, licenţiat în Teologie, născut la 1894, preot la 15 noiembrie 1917; distincţii: Iconom Stavrofor.
Preot Toma Dimoftache, parohia “Sf. Apostoli”, licenţiat în Teologie, născut la 1903, preot la 1931, 1 februarie.
Iconom C. Marin, parohia “Sf. Dumitru”, licenţiat în Teologie, născut la 1894, preot la 9 septembrie 1917.
Preot-ajutor Al. Micu, parohia “Sf. Dumitru”, licenţiat Teologie, născut la 1907, preot la 15 noimebrie 1935.
Iconom N. Conduratu, parohia “Sf. Gheorghe”, profesor, licenţiat în Teologie, născut la 1885, preot la 1 ianuarie 1909, distincţii: Protoiereu stavrofor, “Coroana României” în grad de cavaler şi ofiţer, “Răsplata muncii pentru biserică”, cl. I
Preot D. Popovici, parohia “Sf. Ioan Botezătorul”, licenţiat în Teologie, născut la 1905, preot la 21 noiembrie 1931.
Preot ajutător I.V. Galaţanu, parohia “Sf. Ioan Botezătorul”, licenţiat în Teologie, născut la 1904, preot la 15 august 1934.

Fragment din Anuarul Eparhiei Romanului, Institutul de Arte Grafice, Bucureşti, 1936, pp. 279-283.

 Foto: pr. Anton Lucian